Újabb nemzeti sporttal gazdagodtunk.
Ez egy tömegsport lesz.
A népszavazás az új magyar tömegsport.
Gyurcsány Ferenc húszra lapot kért. Nem mondom bátor húzás. Személy szerint engem valahol egyszerre bosszant a miniszterelnök mindenáron tenni akarása, ugyanakkor tiszteletet is ébreszt, az előre menekülése. Bele mert csapni a lecsóba.
Érdekes helyzetet teremtett Gyurcsány, mert a parlament - amely ugye becsinált a tisztasági csomagjától - biztosan leszavazná, de akkor megkérdezné a népet, aki már most is látható, hogy - személyes szimpátiától függetlenül - mellé állna.
A képviselők eddig - a harmadik köztársaság történetében - soha egyetlen fillérről sem mondtak le, ha az az ő zsebüket érintette. Most a miniszterelnök egy csomaggal több fronton indított támadást.
Először is nekiment a magyarok által legkevesebbre becsült társaságnak a képviselőknek. Költségtérítések, munka végzés átláthatóvá tétele. Nincs senki az országban, a képviselőkön kívül - tisztelet a kivételnek - aki nem szeretné átlátni, hogy a választott tisztségviselők valójában mennyi pénzért, mit csinálnak. Az is jogosan hergel mindenkit, hogy ők azok, akiken nem kéri, nem kérheti számon az APEH, hogy mik is az elszámolt költségeik. Hogyan, és miben lett szakértő az anyósuk? Miért tartanak fenn egy albérletet a képviselői munkájukhoz, ha onnan - mondjuk - húsz percre van a lakásuk? Milyen benzin költségük volt, ha már egy hónapja azért nem jártak a parlamentben, mert ágyhoz kötött betegek? Remélem ezek a példák eléggé légből kapottak, mert nem akartam személy szerint egyik képviselőre sem célozni.
Másodszor megszorongatta a helyi erősembereket. A helyi erősemberek alatt a választásokat biztosan nyerő politikusokat értem. Ők azok, akik egyszerre két választott tisztséget töltenek be. Polgármesterek és parlamenti képviselők egyszerre. Abban az ország lakossága egyetért, hogy a szolgálat, amire megválasztották ezeket az embereket, teljes embert kíván, de a ténykedésük így valahogy olyan részmunkaidősnek tűnik. Esetleg parlamenti szavazáskor a polgármesteri tisztségük szünetel? Vagy „sürgős" helyi ügyek esetében a parlamenti munka nem fontos?
Ráadásul az erős embereket - a javaslat elfogadása esetében - listára tereli. Az esélyes polgármesterek, így nem indulhatnak egyéniben, mert a polgármesteri szék elnyerése esetén ugrana a parlamenti mandátumuk. Egyéni bejutás esetén ez új választást jelentene, ahol a felelőtlen költekezés miatt máris támadható lenne a polgármester pártja. A listás indulónak a helye a listán, a pártvezetés jóindulatától függ. Ez az MSZP-n belül pedig, Gyurcsány Ferenc jóindulatát jelenti.
Harmadszor ez lehet az elmúlt tíz év első olyan népszavazása, ahol a többség pártérdekektől függetlenül eredményessé tenné a népszavazást. Azaz Gyurcsány mindenképpen nyerne. Akár pártjával szemben is.
Fel meri-e vállalni bármelyik parlament párt, hogy szembe megy a népharaggal? Mert az igazi harag nem egyes politikusokkal, vagy pártokkal szemben él - bár az sem kis mértékű gyűlölet - hanem a politikai elittel szemben.
Nos a lehetőség adott a parlament számára: népszavazás, vagy népharag?
Ez a helyzet, zsarolás? Igen... oszt?