Egyenruhát magánemberként hordani… képtelenség. Az egyenruha, a formaruha egy szervezethez – legyen az cég, fegyveres testület, iskola, társadalmi szervezet, vagy egyesület – való tartozást hivatott kifejezni, így aki viseli, amikor viseli, úgy az egész szervezetet képviseli.
Egyenruhát magánemberként hordani… képtelenség. Az egyenruha, a formaruha egy szervezethez – legyen az cég, fegyveres testület, iskola, társadalmi szervezet, vagy egyesület – való tartozást hivatott kifejezni, így aki viseli, amikor viseli, úgy az egész szervezetet képviseli.
Aki egyenruhát, formaruhát visel, amíg viseli, nem lehet magánember.
Talán Oravecz alhadnagy mondta az esküeltávunkkor [persze az is lehet, hogy más mondta, másnak és csak úgy emlékszem, hogy fültanúja voltam a dörgedelemnek], hogy
„Elvtársak, tudják, mi különbözteti meg a részeg géplakatost a részeg katonától? Az, hogy a katona világítótorony, megkülönbözteti az egyenruhája a civilektől. Ezt jegyezzék meg, amikor az egyenruhát viselik! Ezért figyeljenek, hogy egyenruhában hogyan viselkednek!”
Persze azt is ő mondta, hogy a „katona akkor szép, ha mosolyog és enyhén borszagú”… de az egy másik történet.
Szóval az egyenruha, a formaruha világítótorony. Talán ezért is korlátozzák az egyenruhás szervezetek, hogy tagjaik mikor és milyen egyenruhát viselhetnek, viseljenek.
Hol van már az az idő, amikor a vasárnapi korzón a postástól a vasutason, a tűzoltón és a rendőrön keresztül a huszárkapitányig mindenki, aki tehette egyenruhában pompázott. Egyenruhában ment színházba, bálba… templomba, esküvőre. Az egyenruha volt a „szép ruha”.
Mára ez kiment a divatból.
Nem divat a társadalmi státuszt az egyenruhával kifejezni. Mára nem a külsőség mutatja azt, ha valaki tiszt és úriember. Nem veszik fel az egyenruhát a színházba, az operába, nem viselik vasárnap a korzón… [na jó, már vasárnap nem korzózik senki!] és jobbára nem mennek egyenruhában a bálba… jobbára.
Mert még akkor is csak elvétve látunk díszegyenruhás bálozókat, ha olyanokat írunk be a keresőbe, hogy rendőr- vagy tűzoltóbál.
Ezért is lepődtem meg, amikor a HelyiHírek báli riportjában sorra tűntek fel a rendőr-, pénzügyőr- tűzoltó egyenruhák. [És most direkt nem foglalkoznék azzal, hogy a vitézi rend bálján való részvételnek van-e politikai üzenete, mert erről megoszlanak a vélemények. A vitézi rend szerint nincs…]
Persze nem lenne baj, ha a képen látható urak, a környék minden bálján, ahova meghívást kapnak, díszben mennének. Legyen az arató-, sváb-, esetleg cigány-, vagy mint jelen esetben vitézi bál. Ha díszben mennének templomba, színházba, esküvőre, temetésre, sőt még a búcsúba is. Ha mindig és mindenhol azt a testületet képviselnék, amelyiknek az egyenruháját hordják.
De attól tartok, hogy ez nem így van.
Persze nem ismerem azoknak a rendvédelmi szerveknek az egyenruházati szabályzatát, amelyek képviselői ott voltak a sashalmi vitézi bálon. Valószínűleg nem ütközik ezekkel a szabályozókkal az urak egyenruha viselése, hiszen, ha ütközne nem abban jelentek volna meg.
Csak egy dolgot nem értek, ha tavaly, amikor ezen testületek tagjai rendőrként, tűzoltóként, katonaként, pénzügyőrként, fegyőrként az utcára vonultak, miért nem hordhatták az egyenruhájukat? Ha azt utcabálnak hirdetik meg, akkor lehetett volna?